גניבה ממעביד

0
1360
גניבה ממעביד

בעלי עסקים יודעים כי התקנה של מצלמות אבטחה הינו נושא בטיחותי חיוני לשמירה על העסק. נוסף על קבלת הגנה וביטחון מפני פריצות למקום העסק, קיים גם החשש הטבעי של גניבה על ידי העובדים בעסק. בעלי עסקים לרוב אינם נוכחים באופן פיזי בעסק בכל שעה משעות היממה, כך שהם מפקידים את המקום ונותנים אמון בידי העובדים המועסקים על ידם.

לעובדים בעסק יש תפקידים חשובים – גם להעניק את השירות הראוי ללקוחות, גם לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר וכמובן גם לשמור ולתחזק את העסק כפי שבעל המקום מצפה מהם. לכן, כאשר עובד נתפס בגין גניבה מהעסק – מדובר על דבר לא נעים כלל הן למעסיק והן כמובן לעובד.

עבירה פלילית ואישית כאחד

גניבה הינה עבירה חמורה, אולם גניבה ממעסיק הינה גניבה חמורה יותר חמורה מבחינת העונש. נוסף על כך כי מדובר בעבירה פלילית לכל דבר, זוהי גם עבירה אישית כלפי המעסיק שנתן את סמכותו ואמונו בידי העובד שפגע בו כספית ונפשית.

ניתן לומר כי עבירת גניבה ממעביד הינה עבירה הפוגעת בשני ערכים – גם בערך הקנייני וגם בערך החברתי. מכיוון שבין המעסיק לעובד ישנם ערכים המושתתים על הבנה, סמכות, אמון והדדיות אחד כלפי השני ברגע שעובד מועל באמונו של המעסיק הפגיעה הן כלפי המעביד והן כלפי החברה קשה במיוחד.

מהי גניבה ממעביד?

עבירת גניבה ממעביד היא גניבה בידי עובד, כאשר ערך הגניבה עולה על 1,000 שקלים.

גניבה ממעביד – לא רק סכנת פיטורים

ההשלכות של עובד שנמצא גונב ממקום עבודה מחולקות למספר סוגים. המעסיק יכול לפטר את העובד ללא הענקת זכויות, כגון תשלום פיצויים וזאת גם אם מדובר על עובד ותיק שעבד בחברה שנים רבות.

נוסף על כך, למעביד האפשרות להגיש נגד העובד תביעת נזיקין שבאמצעותה הוא יכול לקבל פיצוי כספי בגין הגניבה, ונוסף לכל זה הוא גם יכול להגיש תלונה במשטרה לצורך חקירת הגניבה ונקיטה של הליך פלילי נגד העובד.

בתי המשפט רואים בחומרה עבירה של גניבה ממעביד, כאשר קיימת החמרה בעונש לעובדים שביצעו מעשה גניבה ממעסיק לעומת גניבה "רגילה" שבוצעה בידי אדם זר. העונש בגין עבירת גניבה ממעביד עלול להגיע עד לשבע שנות מאסר, לעומת גניבה אחרת שהעונש בגינה יכול להגיע "רק" עד שלוש שנות מאסר.

נתפסתם בגניבה? כך תימנעו מהליך פלילי

אין ספק כי עבירת גניבה ממעביד הינה עבירה חמורה שגם המעסיק וגם המשטרה, רשויות התביעה ובתי המשפט אינם רואים אותה בעין יפה, ואף לעיתים נוהגים בחומרה נגד עבירות אלו. מכיוון שההשלכות בגין מעשה הגניבה יכולות להיות קרדינליות – מומלץ לפנות אל עורך דין פלילי לצורך ייעוץ משפטי מקצועי בהזדמנות הראשונה, ובמקרים מסוימים אף לנסות להגיע להסדר של העובד באמצעות עורך דינו מול המעביד וככל שיש חקירה משטרתית בעניין, יש לקבל ליווי מקצועי מעורך דין פלילי בעל התמחות בנושאים של גניבה ממעביד.

משרד עורכי דין מנשה רון בקיא ברזי המשפט הפלילי וישמח לעמוד לשירותכם בכל עת, לפרטים נוספים ניתן להכנס לאתר האינטרנט  https://www.mr-adv.co.il/.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here