מערכת מסחר

0
478
קרדיט תמונה PIXABAY

ישנם מקומות מסוימים בהם אנחנו יכולים לבצע פעולות מסוימות. כמו שמגרש דשא הוא המקום לשחק בו כדורגל, ומסעדה היא המקום בו ניתן לרכוש מנות מזון מוכנות, מערכת מסחר היא המקום בו ניתן לבצע את פעולות המסחר השונות בשוק ההון. בניגוד למנות מזון או משחקים ספורטיביים, שניתן לבצע גם בצורה כזו או אחרת במקומות אחרים, רכישה ומכירה של ניירות ערך בבורסה אפשרית רק באמצעות מערכת מסחר .

מסחר בניירות ערך

מסחר בניירות ערך הוא דבר שהופך לנפוץ הרבה יותר ממה שהיה בעבר. הטכנולוגיה מתפתחת ואנשים מחפשים דרכים נוספות וחוקיות להפוך להגדיל את הערך של הכסף שלהם ולהימנע משחיקה של הערך על ידי האינפלציה. אחת הדרכים המקובלות ביותר היא באמצעות מסחר של ניירות ערך בשוק ההון. מסחר בניירות ערך כולל קנייה ומכירה של ניירות הערך השונים המוכרים על ידי הרשות לניירות ערך – מניות, אגרות חוב, אופציות, תעודות סל וקרנות סל, בין היתר. כדי לבצע מסחר בניירות ערך, אי אפשר פשוט להיכנס אל אתר מסוים או אל חנות מסוימת ולרכוש אותם. מסחר בניירות ערך מתבצע במערכות מסחר מבוקרות וממוחשבות, שעל הסוחר להיות בעל גישה אליהן.

גישה למערכות מסחר

גישה למערכות מסחר היא דבר שכל אחד יכול השיג. כדי להשיג את הגישה הזאת, עליכם קודם כל לפנות אל מי שאוחז במפתחות למערכות המסחר – חברי הבורסה. חברי הבורסה אלו הבנקים ובתי ההשקעות, שמקבלים רישיון מהרשות לניירות ערך להפעיל את מערכות המסחר השונות. כדי לקבל גישה אל המערכות הללו, יש לפתוח חשבון מסחר באחת מחברי הבורסה. פתיחת חשבון מסחר מתאפשרת לכל מי שעומד בתנאים הספציפיים של חבר הבורסה אצלו הוא רוצה לפתוח את חשבון המסחר. בין היתר, יש להפקיד סכום מינימום ראשוני, שעומד על כמה עשרות אלפי שקלים בודדים לרוב, וכן להסכים לעמלות מסוימות שגובה חבר הבורסה על ביצוע פעולות מסחר שונות.

מה ניתן לבצע במערכות הללו?

מערכות המסחר הממוחשבות מאפשרות כמובן לבצע את פעולות הקנייה והמכירה של ניירות הערך. פרט לביצוע המסחר במערכות הללו, ניתן לקבל גם מידע באמצעותן. בין היתר, אפשר לקבל מידע על ערך כספי של נייר ערך כלשהו, על עסקאות שונות שביצעתם בעבר, על ניירות הערך שניתן לרכוש ועל דמי הניהול שנגבים בעבור קרנות מחקות שונות.

הבדלים בין מערכות שונות

כל חבר בורסה מפעיל את מערכת המסחר שלו. העיקרון של המערכות זהה – הסוחר נותן פקודות קנייה ומכירה, ועל חבר הבורסה לבצע אותן אל מול הבורסה בתל אביב. המערכות נבדלות אחת מן השנייה בעיקר בעיצוב ובממשק שלהן. ישנן מערכות שהעבודה בהן היא יותר פשוטה ומזמינה, בעוד שאחרות יותר מסורבלות. בסופו של דבר, יש כאן עניין של התאמה אישית ושל ניסיון. חלק מהמערכות זמינות להתנסות ברשת.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here